Türkiye'nin 2 numaralı tenisçisi Cem İlkel, eleme turunda ilk maçını Andrei Vasilevski'ye 6-2, 5-7, 6-2'lik setlerle kaybetti. 20 yaşındaki başarılı oyuncu, dün elemede ilk maçını kazanan Belaruslu tenisçiye karşı maça iyi giremedi ve ilk seti 6-2 ile yitirdi. Daha iyi servis kullandığı ikinci sette üç kez servis kırma şansı yitiren İlkel, üç kez maçın kule hakemi Mehmet Ülker ile çizgi tartışmasına girdi. Zaman zaman Vasilevski'nin de dahil olduğu başka tartışmalar yüzünden gergin geçen son iki sette müthiş bir psikolojik savaş yaşandı.

Cem, maçta kırdığı tek servis olan ikinci setin 12. oyunuyla karşılaşmayı eşitleyip son sete götürdü. Ancak 24 yaşındaki Vasilevski, son sette Türk tenisçiye servis kırma şansı tanımadı. İlkel'in servis attığı oyunu kazanarak 2-1'i bulan Belaruslu raket, beş beraberlikli dördüncü oyunu da kazanıp skoru 3-1'e taşıyınca rahatladı. Kalan bölümde bir oyun kazanabilen Cem İlkel, 1 saat 55 dakika süren maçı üç sette yitirdi.

Vasilevski, elemenin son turunda vatandaşı Ilya Ivashka ile karşılaşacak.  Geçen hafta TED kortlarında da ana tabloda kendisine yer bulan 413 numara Ivashka, Fransız rakibi Constantin Belot önünde 6-4, 6-2'lik skorla güldü.

Geçtiğimiz yıl İzmir Cup'ta ikinci turu gören Cem İlkel, eleme tablosundaki kaybı sonrasında klasmanda dokuz puan yitirecek.

EFE'NİN DİRENCİ KISA SÜRDÜ

Günün elemedeki bir diğer mücadelesinde Alman Daniel Masur ile oynayan Efe Yurtaçan, karşılaşmadan iki sette yenik ayrıldı. 83 dakika süren karşılaşmada ilk seti 1-3'ten 4-3'e getiren Efe, sonrasındaki 10 oyunun dokuzunu kaybedince, müsabakayı 6-4, 6-1 ile yitirdi. Maçta yedi kez servis kırdıran Efe, daha önce dört kez wild-card ile ana tablo oynadığı İzmir'de bu yıl elemede kaldı.