Folkart İzmir Cup'ın ikinci gününde korta çıkan 6 numaralı seribaşı Elias Ymer, turdaki yakın arkadaşlarından biri olan Hint Ramkumar Ramanathan'a yenilmekten kurtulamadı. İki saat 36 dakika süren müsabakayı 6-7, 6-3, 7-5 ile kazanan 216 numara Ramanathan, ikinci turda Alman Daniel Masur ile eşleşti. 

İzmir'de 6 numaralı seribaşı olan İsveçli Elias Ymer'e karşı ilk seti 7/3'lük tie-break oyunuyla yitiren Ramanathan, sonrasında 6-3, ve 7-5 ile kazandığı setlerle mücadeleyi galip tamamladı. Son oyunda üç maç puanı çeviren Ymer, karşılaşmayı tie-break'e götürmek için gösterdiği çabanın karşılığını alamadı. İsveçli raketin filede kalan son topu, 20 yaşındaki Hint tenisçiyi sevindirdi.

Maç sonu röportajında Türkiye'yi 'ikinci evi' olarak tanımlayan Ramanathan, geçen yıl 15 hafta turnuva oynadığı, bu yıl da Mersin, Batman Challenger etapları başta olmak üzere bir çok turnuvada oynadığı Türkiye'de başarılı sonuçlar aldığını söyledi. Ramanathan, İzmir'de çiftlerde de milli raket Tuna Altuna ile birlikte mücadele verecek.

OTELDEN DÖNDÜ, İKİNCİ TURA ÇIKTI
Turnuvada ana tablonun ikinci günü ilginç bir hikayeye sahne oldu. Dün kaybettiği elemenin ardından bugün İzmir'den ayrılma planı yapan Andrei Vasilevski, Rus Karen Khachanov'un maçına bir saat kala çekildiğini açıklamasıyla şanslı kaybeden (lucky loser) kontenjanından ana tabloya dahil oldu. Vasilevski, 293 numarada bulunan Fransız Gregoire Barrere'i 6-4, 6-4 ile geçip kendisini bir anda ikinci turda buldu. 762 numaradaki Vasilevski, elemede Türkiye'nin 2 numarası Cem İlkel'i elemişti. 

Eleme tablosundan gelen isimlerin ana tablodaki başarısı Vasilevski ile sınırlı kalmadı. Elemenin son turunda kaybetmesine rağmen şanslı kaybeden olarak ana tabloya giren üç isim arasında bulunan Çek Michal Konecny, Denis Molchanov'u 6-3, 6-3'lük setlerle mağlup etti.  


ALTUĞ ÇELİKBİLEK'TEN CESUR MAÇ
İkinci günde sahne alan isimlerden Altuğ Çelikbilek, Laurinas Grygelis karşısında 6-4, 7-6'lık setlerle mağlup olmasına karşın gösterdiği mücadeleyle alkış aldı. 19 yaşındaki oyuncu, ikinci sette seti koparmaya yaklaştı, ancak tie-break'te gelen iki basit hata ile mücadeleyi kaybetti. Çiftlerde yoluna devam eden Çelikbilek, Sarp Ağabigün ile birlikte yarı finale çıkma mücadelesi yapacak. 

FEDERER'İN TAKIM ARKADAŞI ERKEN ELENDİ
Folkart İzmir Cup'a hafta sonunda Roger Federer ile birlikte çiftler maçı oynadığı İsviçre-Hollanda Davis Kupası serisi için bulunduğu Cenevre'den turnuvaya gelen Marco Chiudinelli, turnuvaya ilk maçta havlu attı. 33 yaşındaki deneyimli İsviçreli, bir saat sonunda Bosnalı rakibi Aldin Setkiç'e 6-1'lik iki setle boyun eğdi. 

Metin: Şevket F. Erbay / Foto: Evrim Aydın