İzmir'de turnuvanın sekiz numaralı seribaşı olan Özbek raket Farrukh Dustov, turnuvanın şu ana kadarki en uzun süren maçını kazanarak ikinci tura yükseldi. İlk turdaki son karşılaşma olan Dustov ve Kazak Dimitri Popko arasında mücadele, Özbek tenisçinin hafta sonunda Taşkent'teki ABD ile oynanan Davis Kupası'ndaki milli görevi nedeniyle İzmir'e geç gelmesi yüzünden ana tablonun üçüncü gününe sarktı. 

Dustov, yol yorgunluğu ve hastalıkla boğuştuğu 2 saat 41 dakikalık müsabakada bir set geriye düşmesine karşın galibiyete uzanmayı bildi. Klasmanda 158 numarada bulunan Folkart İzmir Cup'ın 8 numaralı seribaşı Dustov, mücadeleden 4-6, 7-5, 7-6'lık setlerle galibiyet çıkardı.

Karşılaşmanın sonunda fenalaşan Dustov, final setinde durum 5-6, 15/0 iken hakemden 'kusmak için' izin istedi ve kenara geldi. İki dakikalık beklemenin ardından yerine oturan ve sağlık molası alan Dustov için korta gelen sağlık ekibinin kısa tedavisi sonrası tekrar korta geldi. İki ace üst üste atarak oyunu kurtaran ve tie-break'e giden Dustov, son oyunda da rakibine 7/4'lük üstünlük kurarak mücadeleyi kazanan taraf oldu.

Farrukh Dustov, ikinci turda Bosnalı Aldin Setkiç ile oynayacak.  Özbek oyuncunun tur atlamasıyla İzmir'de ilk turda mücadele veren 7 seribaşı tenisçinin (3 numara Kuznetsov çekilmişti) altısı ikinci tura yazıldı.

İLGİNÇ İSTATİSTİK: 17 OYUN, SIFIR ACE!
Bu arada maçta çok ilginç bir istatistik de kayıtlara geçti. 18 yaşındaki Kazak Dimitri Popko, toplam 35 oyunun oynandığı uzun maçta 17 oyun servis kullanmasına rağmen, üç setlik bir sert zemin maçında tek bir ace dahi kaydedemeden maçı bitirdi. Popko, ilk servisinden %54 ile puan alabildi.  

Metin: Şevket F. Erbay, Foto: Evrim Aydın