Folkart İzmir Cup'ın oyunculu basın toplantısı,  Örnekköy Zübeyde Hanım Tenis Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş, turnuva oyuncuları Malek Jaziri ve Altuğ Çelikbilek ve Turnuva direktörü Burçe Kürkan, basının karşısına geçti.

Başkan Durmuş, şehir turnuvalarının tenisin yayılmasında büyük önem taşıdığını vurgularken, İzmir Cup'ın yeni sponsoru Folkart'ın desteğiyle bu yıl daha da büyüdüğünü belirtti. TTF Başkanı, sponsorun yanısıra İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, yerel belediyeler, tenis camiası, basın ve İzmirliler'in desteğiyle Türkiye'nin en eski ikinci ATP Challenger turnuvası olan Folkart İzmir Cup'ın gelişimini sürdürdüğünü ifade etti.

Cengiz Durmuş, "Geçen hafta İstanbul'daki TED turnuvamızın 25. yıl ödülünü aldık. O turnuvadan sonra en eski organizasyonumuz olan İzmir'de bu yıl sekizinci müsabakayı yapıyoruz. Burada da 25. yılı görmek hedefimiz" dedi.

Gündoğdu Meydanı'ndaki etkinliklerle şehri bir festival alanına çevirdiklerini belirten Durmuş, tenisi zengin sporu algısından kurtarmak için İzmir Cup gibi organizasyonların kilit önemde olduğunu vurguladı.

Turnuva direktörü Burçe Kürkan ise, toplamda 150 kişilik bir ekiple çalıştıkları İzmir'de en önemli avantajlarının yıllardır bu turnuvada çalışan ekibin deneyimi olduğunu vurguladı. Kürkan, TV yayını ve diğer etkinliklerle ilgili bilgi verirken, cumartesi günü Mansour Bahrami ve Younes El Aynaoui'nin Gündoğdu'da yapacağı gösteri maçına İzmirliler'i davet etti. 

JAZİRİ VE ÇELİKBİLEK'İN GÖRÜŞLERİ

Turnuvanın 2 numaralı seribaşı Tunuslu Malek Jaziri, geçtiğimiz yıl şampiyonluğu kaçırdığı finalle ilgili bir soruya, "Bu turnuvada her zaman iyi oynuyorum. Beşinci kez İzmir'de raket sallayacağım. Geçen yılki maç elbette güzel oldu. Bu yıl daha iyisini yapmaya çalışacağım" diye konuştu. Jaziri, son iki ayda elde ettiği galibiyetlerin ve Winston-Salem turnuvasında oynadığı yarı finalin güvenini artırdığını ifade etti. 

Genç raket Altuğ Çelikbilek ise ikinci kez raket sallayacağı turnuvada çiftlerde bir tur geçtiğini hatırlatırken, teklerde de elinden geleni yapacağını, bu turnuvaların kendisi gibi profesyonel tenis hedeflerinin başındaki tenisçiler için puan açısından ciddi bir sıçrama yapma olanağı tanıdığını ifade etti.