Örnekköy'deki Zübeyde Hanım Tenis Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen Folkart İzmir Cup'ta ana tabloda üçüncü gün heyecanı yaşanadursun, toplam 13 maç üç sette sonuçlanırken, bu karşılaşmaların altısında iki buçuk saat devrildi.

Turnuvanın şu ana kadarki en uzun maçı, ana tabloda Çarşamba gününe kalan tek ilk tur eşleşmesinde ortaya çıktı. İzmir'de 8 numaralı seribaşı olarak mücadele veren Özbek Farrukh Dustov, hafta sonu ülkesinde oynadığı Davis Cup serisi sonrası yol yorgunluğunun üstüne yaşadığı mide rahatsızlığı eklense de Kazak rakibi Dmitry Popko'yu tam 2 saat 41 dakika sonunda 4-6, 7-5, 7-6 ile geçmesini bildi.

İzmir'de şu ana kadar iki buçuk saati aşkın kıyasıya yüzleşmelerin ikisinde Ramkumar Ramanathan, ikisinde Aleksandre Metreveli'nin imzası vardı. Açılış turunda 1996 doğumlu İsveçli 7 numaralı seribaşı Elias Ymer'i 2 saat 37 dakikada 6-7, 6-3, 7-5'le deviren Hint raket, 24 saat geçmeden yine iki buçuk saatine üzerine çıktı, yine kazandı. Eleme oyuncusu Alman Daniel Masur'u 2 saat 36 dakika neticesinde 4-6, 7-6, 7-6 ile yenen Ramkumar, iki günde beş saatin üzerinde raket sallayıp kendini son sekize attı.

Bu yıl İstanbul'da üç Future turnuvası kazanan Gürcü Metreveli ise ana tabloya kalırken Avusturyalı rakibi Maximilian Neuchrist karşısında 2 saat 37 dakikalık bir maratonun ardından 7-5, 5-7, 7-5'le sevindi. 1973 Wimbledon finalisti dedesiyle aynı adı taşıyan Aleksandre, kariyerinde bir ilke imza atarken, yine geçen zamanın pek farkında değildi. Challenger düzeyindeki ilk ana tablo galibiyetine Erik Crepaldi karşısında uzanan genç Metreveli, 2 saat 32 dakikayı 6-4, 6-7 7-6 ile tamamladı.

İki buçuk saat barajını aşan diğer müsabaka, elemelerin final turunda kayda geçti. Daniel Masur ile Michal Konecny, tokalaşmak için fileye geldiklerinde maç süresi 2 saat 30 dakikayı göstermekteydi. 5-7, 7-6, 6-0 ile maçı kazanan Masur, iki gün sonra tekrar bu barajı yıkarken, kaybeden Konecny ise emeklerinin karşılığını şanslı kaybeden olarak ana tabloya girerek aldı.


Metin: Ali Katipoğlu / Fotoğraf: Evrim Aydın