Örnekköy'deki Zübeyde Hanım Ulusal Tenis Merkezi kortlarında süren Folkart İzmir Cup'ta teklerin ilk yarı final eşleşmesi ana tablonun alt bölümünde belirlendi. 2014 finalisti ve 2 numaralı seribaşı Tunuslu Malek Jaziri, 6-4, 7-6'lık setlerle Alexandre Metreveli'yi mağlup ederek adını son dört arasına yazdırdı. 

Merkez kortta oynanan karşılaşmada hayli yakın bir mücadele izlenirken, ilk kez Challenger çeyrek finali oynayan Metreveli, deneyimli rakibini hayli zorladı. İkinci seti zor da olsa tie-break'e götüren Tunuslu raket, 7/4'lük son oyunla, maç saati 1 saat 48 dakikayı gösterirken noktayı koydu.

8 numaralı kortta oynanan bir başka çeyrek final maçında ise Lukas Lacko ile genç Hint tenisçi Ramkumar Ramahathan karşılaştı. Eski şampiyon Lacko, İzmir'deki galibiyet serisini sekiz maça yükseltirken, korttan 6-3, 7-5'lik skorla galip ayrıldı. Maçta mükemmele yakın servis atan Lacko, servislerin oyuna giren 48 puanın 40'ını almayı başarırken, Hint tenisçinin servisini ise üç kez kırdı.

Karşılaşmanın ikinci setinde yaşanan bir tatışma ise mücadelenin 10 dakika duraklamasına yol açtı. Durum 3-2 Lacko lehineyken servis kullanan Ramanathan'ın puanını önce veren, sonrasında çizgi hakeminin out kararını duymadığını öne sürerek değiştiren kule hakemi, Ramanathan'ın tepkisini çekti. Hint tenisçi, başhakem Roland Herfel'in korta gelmesine kadar maça devam etmezken, sonrasında puan tekrarına karar verildi. Puan tekrarında çift hata yapan Hint raket oyunu aldı, ancak 12. oyunda servisini bir kez daha kaptırıp maça havlu attı.