İzmir'de devam eden ATP Challenger mücadelesi Folkart İzmir Cup'ta çiftler çeyrek final müsabakaları, ana tablo maçlarının dördüncü gününde yapıldı. Bu kategoride çeyrek finale çıkan iki genç Türk tenisçi Altuğ Çelikbilek ile Sarp Ağabigün, güçlü rakipleri Malek Jaziri ile Denis Molchanov'a mağlup olarak elendi. 

Merkez korttaki maçta ilk sette 4-2'lik üstünlük yakalayan Çelikbilek ve Ağabigün, bu avantajını koruyamadı. Jaziri/Molchanov, iki kez servis kırarak seti 7-5 ile kazandı. İkinci sette returnlerdeki başarısını sürdüren 4 numaralı seribaşı Tunuslu/Ukraynalı tandem, müsabakadan 7-5, 6-4'lük sonuçla galip ayrıldı. Bu ay birlikte future çiftler kupası kazanan Altuğ ve Sarp, çiftlerde Türkiye'nin çeyrek final görebilen tek takımı olarak İzmir Cup'ı tamamladı. 

İzmir'in 1 numarası Alman Gero Kretschmer ve Alex Satschko, Rus Aslan Karatsev ve Belarus'tan Andrei Vasilevski önünde 6-3, 7-6 ile galip geldi. Alman çift, yarı finalde Hindistan'dan Myneni ve Sharan'a karşı finale kalma maçı yapacak. Myneni/Sharan, çeyrek finalde Dustov ve Volante'yi 7-5, 6-1 ile geçti. 

İzmir'de böylece ilk turda elenen 2 numara Siljeström/Grigelis dışındaki dört seribaşının üçü yarı finale kalmayı bildi. 


Geçen yılın çiftler finalisti Malek Jaziri, bu yıl da yarı finali buldu.

Çiftlerdeki son karşılaşmada Marsel İlhan'a kaybettiği tekler maçından bir buçuk saat sonra korta dönen Ivan Bjelica ve partneri Erik Crepaldi, 16 dakikalık bir tenis sonrasında tur atladı. Gün içinde sıcak altında üç saate yaklaşan tekler maçı oynayan Belaruslu Ivashka, Rus Anton Zaitcev ile birlikte oynadığı maçta ilk sette durum 2-1 iken korttan çekilince, galibiyet İtalyan/Sırp ikilinin oldu.

Turnuvada çiftler yarı final eşleşmeleri şöyle oluştu:

Kretschmer/Satschko - Myneni/Sharan

Jaziri/Molchanov - Bjelica/Crepaldi

Çiftlerde final müsabakası 26 Eylül Cumartesi günü oynanacak.


Metin: Şevket F. Erbay, Fotoğraflar: Evrim Aydın