Folkart İzmir Cup'ta sekizinci turnuva, bugün (27 Eylül) oynanacak final karşılaşması ile sona erecek. Turnuvanın şampiyonluğu için Romanya'dan Marius Copil  ve Slovak Lukas Lacko kozlarını paylaşacak.

2011 yılında finalde Marsel İlhan'ı devirerek şampiyonluğu kazanan Lukas Lacko, finali kazanırsa İzmir Cup'ın tarihinde iki şampiyonluk kazanan ilk isim olarak kayıtlara geçecek. Örnekköy'de oynadığı dokuz maçı da galip tamamlayan 27 yaşındaki Slovak tenisçinin, bugüne kadar oynadığı 17 Challenger finalinde 8 şampiyonluğu bulunuyor.  

Bu hafta dünya sıralamasında 112 numarada bulunan Lukas Lacko, İzmir'de 4 numaralı seribaşı olarak raket sallarken, sırasıyla Barkın Yalçınkale, Laurynas Grigelis, Ramkumar Ramanathan ve Malek Jaziri'yi mağlup etti. Dört maçta tek set kaybeden Lacko, toplam dört kez servis kırdırdı. Slovak oyuncu, %80.1 ilk servis, %57.1 ikinci servis kazanma oranıyla turnuvanın bu birimde en başarılı ismi olarak öne çıktı.

Lukas Lacko ile bugüne dek oynadığı tek maç olan 2011 Amerika Açık elemesini 7-6, 6-3 kaybeden 176 numara Marius Copil ise İzmir'de bu yılki en başarılı turnuva performansını çizdi. İzmir'e gelinceye dek ATP Challenger müsabakalarında ana tabloda sadece üç galibiyeti bulunan Copil, Örnekköy'de Aslan Karatsev, Ivan Ivashka, Farrukh Dustov ve Mirza Basic'i devirdi. İlk iki maçını üçer sette kazanan Copil, dört maçta kaydettiği 35 ace ile turnuva lideri konumunda. 

Tenis yaşamında iki tane Challenger zaferi olan 24 yaşındaki Copil, bu hafta itibariyle dünya sıralamasında ülkesi Romanya'nın erkeklerdeki 1 numaralı tenisçisi konumunda bulunuyor.

Metin: Şevket F. Erbay, Foto: Evrim Aydın