19-27 Eylül tarihlerinde sekizincisi yapılacak Folkart İzmir Cup'ın tanıtım toplantısı da kalabalık bir basın grubu ve İzmir kulüplerinin temsilcilerinin de katılımıyla UTEM'de gerçekleştirildi. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak katıldı.

CENGİZ DURMUŞ: EN İYİSİ OLACAK
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, 2008'den bu yana düzenlenen turnuvanın bu yıl Folkart'ın desteğiyle farklı bir atmosferde yapılacağına inandığını söyledi. Türkiye'nin dünyanın en fazla tenis turnuvası düzenleyen ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Durmuş, "İzmir'de 2008 yılından bu yana düzenlenen İzmir Cup; bu yıl Folkart Yapı'nın sponsorluğunda Folkart İzmir Cup olarak gerçekleştirilecek. Turnuvanın ATP Challenger düzeyinde en iyisi olması adına katkılarından dolayı Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak'a teşekkür ediyorum. Bu sporun tüm Türkiye'de yapılması için gösterilen çabaların da artmasını diliyorum. Bugüne dek turnuvayı başta İzmir Büyükşehir Belediyesi ve başkanımızın katkılarıyla geliştirmek için çalıştık. Kendisi bize her zaman destek oldu. Uluslararası organizasyonları yurt çapına yaymak için de gayret sarf ediyoruz. Nisan ayında Batman'da Challenger turnuvası düzenledik. Eylül ayının sonunda da yine Ağrı'da ilk kez Challenger turnuvası düzenleyeceğiz. Tenisin güzelliğini tüm Türkiye'ye yaymak için çalışmalarımız sürecek" diye konuştu. Durmuş, Folkart Yapı'nın desteğinin altını çizerek, "Folkart, İzmir'in öncü markalarından biri olarak bu işe sahip çıktı ve turnuvaya destek verdi. Onların yardımıyla bu seneki organizasyonun şimdiye kadar yapılanların en iyisi olacağına inanıyorum. Folkart'ın bugüne dek gerçekleştirdiği en'ler in arasına tenisi de katması bizim için gurur kaynağı oldu. Umarım bu güzelliği hep birlikte yaşayacağız" dedi.

Başkan Durmuş, Marsel İlhan ile birlikte birçok Türk raketin bu turnuvada mücadele vereceğini belirterek, "İzmir Cup kendi düzeyinde en güçlü turnuvalardan birisi… Üst düzey karşılaşmalar izleyeceğiz. Tüm İzmirliler'i bu organizasyonu seyretmeye davet ediyorum" diye konuştu.

MESUT SANCAK: BU ORGANİZASYONU BÜYÜTECEĞİZ
Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak da şirket olarak spora ve sporcuya her zaman destek olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Tenisin ülkemizde giderek popülerleşen bir spor dalı olduğunu kaydeden Sancak, "Bize bu imkânı sunan Türkiye Tenis Federasyonu'na, başta başkanımız Cengiz Durmuş olmak üzere teşekkür ediyorum. İzmir'de faaliyet gösteren ve yatırımları bulunan bir firma olarak sosyal aktivitelerin de birçoğuna katkı sağlıyoruz. Bu bağlamda bu organizasyonu gelecek yıllarda daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Bu yılki organizasyonda federasyonumuzun öncülüğünde Sokak Tenisi etkinliği gerçekleştireceğiz. Kordon'da günün her saati yüzlerce insan tenis oynayacak. Çeşitli yarışmalar planlıyoruz ve sürprizlerimiz olacak. Amacımız İzmir'i tenisin merkezinde buluşturmak... Bu noktada başta İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve basın mensuplarının katkılarını bekliyoruz. Federasyon evet dediği sürece biz bu organizasyonda olmak istiyoruz. İzmir'in adını taşıyan bu tenis turnuvasının çıtasını yükseltebilmek için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

AZİZ KOCAOĞLU: TENİS ŞÖLENİ YAŞANACAK
Toplantıda görüşlerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in köklü bir tenis kültürüne sahip olduğunu vurgulayarak bu mirası sürdürmenin büyük önem taşıdığını söyledi. Spor organizasyonlarının kentlerin tanıtımına önemli katkılar sağladığını ifade eden Kocaoğlu, "2008 yılından bu yana gerçekleştirilen ve bizim de destek olduğumuz bu turnuva, artık Folkart İzmir Cup adıyla düzenlenecek. Bu işbirliği sayesinde turnuva daha farklı boyut kazanıyor. Folkart Yapı'nın bir sosyal sorumluluk projesi olarak turnuvaya sahip çıkması bizi hem memnun etti hem de umutlandırdı. Bu organizasyonun kente mâl olması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Reklam ve tanıtım konusunda elimizdeki tüm imkânları kullanacağız. Turnuvanın bir tenis şöleni havasında geçmesini ve tenisi seven her İzmirli'nin bu şölenin bir parçası olmasını istiyoruz" diye konuştu.

PARA ÖDÜLÜ 64 BİN AVRO
Toplam 64 bin avro toplam ödüllü Folkart İzmir Cup, bu yıl 19-27 Eylül tarihlerinde Karşıyaka Örnekköy'deki UTEM Tesisleri'nde düzenlenecek. Turnuvaya, daha önce İzmir Cup'ta üç kez final oynama başarısı gösteren Marsel İlhan'ın yanı sıra Cem İlkel, Barış Ergüden, Anıl Yüksel, Tuna Altuna, Barkın Yalçınkale, Efe Yurtaçan, Altuğ Çelikbilek gibi Türk tenisçiler de katılacak.

GEÇMİŞ ŞAMPİYONLAR
2008- Gilles Müller (Lüksemburg)
2009- Andrea Stoppini (İtalya)
2010- Somdev Devvarman (Hindistan)
2011- Lukas Lacko (Slovakya)
2012- Dmitry Tursunov (Rusya)
2013- Mikhail Kukushkin (Kazakistan)
2014- Borna Coric (Hırvatistan)