Toplm 64 bin euro ödüllü Folkart İzmir Cup ATP Challenger Tenis Turnuvası, keyifli bir finalle sona erdi. Turnuvanın 4 numaralı seribaşı olan Slovak oyuncu Lukas Lacko, 2011'de kazandığı bu turnuvada ikinci kez mutlu sona ulaştı. Finalde dünya sıralamasının 176 numarası Marius Copil ile oynayan 27 yaşındaki Slovak tenisçi, şampiyonluk maçından 1 saat 24 dakika içinde 6-3, 7-6'lık skorla galip ayrılarak kariyerinin dokuzuncu Challenger şampiyonluğunu elde etti.

Yaklaşık 1500 seyircinin izlediği final maçına hızlı giren Lacko, ikinci oyunda rakibinin filede kalan backhand'i ile servis kırdıktan sonra durumu 3-0'a taşıdı. Copil, 0/40 önde olduğu oyunda yakaladığı 4 servis kırma şansını değerlendiremezken, skoru 5-2'ye taşıyan Lacko, ilk seti 6-3 ile galip tamamladı. İkinci sette de mükemmel servislerini sürdüren Lacko, servis attığı oyunlarda rakibine toplamda yedi puan bıraktı ve hiç servis kırma şansı tanımadı.

Tie-break'e giden ikinci setin sonu hayli heyecanlıydı. Son oyunda 4-0'ı bulan Lacko'ya karşı üst üste 4 puan alan Marius Copil, kritik bir çift hata yapınca öne geçme fırsatını kullanmadı. Lacko, 6/4'ü bulduğu tie-break'te 20 vuruşluk müthiş bir rallide maç puanı fırsatından faydalanamadı, ancak arkasından Copil'in yaptığı basit hata ile maçı kazandı. 

84 dakika süren maçta %80 ile ilk servis puanı kazanan Lukas Lacko, maçta rakibinin elde ettiği dört servis kırma puanını da çevirirken, servis attığı 11 oyunu da hanesine yazdırdı.

Lacko, şampiyonluk ödülü olarak 9 bin 200 euro ve 90 ATP puanı alırken, bu yılki ilk ATP Challenger finalini oynayan Copil, 5400 euro ve 55 puan ile turnuvadan ayrıldı.

FİNAL ÖNCESİ TENİS KLİNİK
Final maçından önce korttaki eğlenceli tenis kliniği de tenisseverlere güzel anlar yaşattı. Mansour Bahrami ve Younes El Aynaoui, yaklaşık yarım saat boyunca miniklerle tenis oynadı. İkili, seyirciden büyük alkış aldı. 

Şampiyonluk maçından sonra düzenlenen kupa töreninde kısa bir konuşma yapan Türkiye Tenis Federasyonu Cengiz Durmuş, bayram haftasında bu turnuvaya katkı veren herkese ve seyircilere teşekkür ederken, Lacko ve Copil'in harika bir tenis ziyafetiyle turnuvayı renklendirdiğini ifade etti. Yapılan ödül töreninde kupaları isim sponsoru Folkart'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, TTF Başkanı Cengiz Durmuş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu verdi.