Folkart İzmir Cup'ta kariyerinin yedinci çeyrek final müsabakasına çıkan Marsel İlhan, Bosna-Hersek'ten Mirza Basic'e 6-4, 6-7, 6-3'lük skorla yenilerek turnuvaya veda etti. 1 numaralı seribaşı İlhan, 2 saat 10 dakikalık mücadelenin ikinci setinde maç puanı çevirip durumu eşitlese de, rakibine boyun eğmekten kurtulamadı.

29 derece sıcakta başlayan mücadelenin ilk setinde sadece bir kez servis kırma puanı oynanırken, bu fırsatı değerlendiren 148 numara Mirza Basic, 6-4 ile öne geçti. İkinci setin başında yeniden servis kıran Basic, avantajını genişletti, ancak seyircinin devreye girmesiyle hareketlenen İlhan, sette durumu 2-2'ye getirdi. Setin sonuna kadar denge bozulmazken, 11. oyunda servisi kaptıran Marsel, 6-5 geriye düştü. Basic, maç için servis kullandığı bir sonraki oyunda noktayı koyma fırsatı da yakaladı; ancak volede topu rakibin sahasına düşürmeyi başaran Marsel, işi tie-break'e taşıdı. Tie-break oyununu Basic'in forehand hatalarıyla 7/4 alan 1 numaralı seribaşı, final setini gördü.

Son sete de iyi başlayan Mirza Basic'ti. 7 numaralı seribaşı Bosnalı tenisçi, 3-1'i yakaladığı sette bu avantajı yitirse de, etkili returnleriyle İlhan'ın geri dönüşünün tamamlamasına engel oldu. Final setinin sekizinci oyununda beşinci kez servis kıran Basic, maç için servis attığı oyunu da önde tamamlayıp karşılaşmadan zaferle ayrıldı.


İlk ATP Challenger şampiyonluğunu bu sezon İtalya'nın Recanati kentinde elde eden Basic, 2015'te bu seviyedeki maç kaydını 27-14'e yükseltti. Marsel'in ise 2015'te Challenger müsabakalarında 10 galibiyeti, 5 yenilgisi bulunuyor. 

COPIL'DEN KISA MESAİ

Günün son yarı final mücadelesinde Rumen raket Marius Copil, 8 numaralı seribaşı Farukh Dustov'u 6-2, 6-0 ile eledi. Sadece 46 dakika süren karşılaşmada Özbek Dustov, son sette sadece 6 puan alabildi. 176 numaradaki Marius Copil, bu yıl ilk Challenger yarı finalini buldu. İzmir'de çeyrek final oynayan ilk Rumen unvanını alan Copil, bu unvanı da geliştirmiş oldu.