Folkart İzmir Cup'ın 1 numaralı seribaşı Marsel İlhan, adını çeyrek finale yazdırmayı başardı. 2 saat 18 dakika süren karşılaşmanın sonunda 3-6, 6-4, 6-4'lük skorla galip gelen Marsel, bu sonuçla İzmir'de yedinci kez çeyrek finali yakalamış oldu. 

Maça iyi başlayamayan 1 numaralı seribaşı, ilk oyunda servisini kaptırdıktan sonra set boyunca elde ettiği üç servis kırma puanını değerlendiremedi. Setin sonunda bir kez daha servis kıran Sırp raket, sekiz yıl aradan sonra ikinci kez karşı karşıya geldiği Marsel'e karşı ilk seti 6-3 ile kazandı.

İki tarafın da çok düşük ikinci servisle oynadığı karşılaşmada ikinci sete servis kırarak başlayan Marsel İlhan oldu. Ancak hemen karşılık veren Bjelica, durumu eşitledi ve set sonuna kadar direndi. Marsel İlhan, setin dokuzuncu oyununda servisi kırıp avantajı bir kez daha yakaladı ve 6-4 ile maça denge getirdi.

Son sete 2-0 ile başlamasına rağmen yine rakibine yakalanan Marsel, sinirlerine hakim olmayı bildi ve karşılaşmanın sonuna diri kaldı. Maç boyunca az basit hata yapan Bjelica'nın son bölümde artan hataları ve Türk tenisçinin yükselen oyunu sonuncunda gelen dördüncü break, mücadelenin galibini ilan etti. Karşılaşmayı 3-6, 6-4, 6-4 ile galip tamamlayan İlhan, çeyrek finalde Balkanlar'dan gelen bir başka tenisçi, Bosnalı Mirza Basic'in rakibi oldu. 

7 numaralı seribaşı Basic, çeyrek finale yükselme maçında Hırvat Pecotic'i 3-6, 6-3, 7-5 ile mağlup ederken, rakibinin 13 servis kırma puanının 10'unu kurtardı. 148 numaradaki Bosnalı tenisçi, böylece oynadığı son beş Challenger mücadelesinde çeyrek finale yükselmiş oldu. 

ÜÇ SAATTE COPIL

Günün tamamlanan ilk tekler maçında ise Özbek Farrukh Dustov tur atladı. Bir gün önce hasta haliyle iki maç kazanan 29 yaşındaki tenisçi, Aldin Setkiç'e karşı 6-4, 7-6'lık skorla galip geldi. 

Dustov'un rakibini belirleyen karşılaşmada Rumen Marius Copil, turnuvanın süre olarak en uzun maçının sonunda Ivan Ivashka'yı eledi. Copil, 2 saat 49 dakikalık zorlu maçta 7-6, 5-7, 6-4 ile galip geldi ve çeyrek finale kaldı.